Po kolejnych Rekolekcjach Liturgicznych.

W dniach 12-14.04.2012 w Wiśle-Jaworniku odbyły się kolejne rekolekcje liturgiczne organizowane przez Wspólnotę Świętego Pawła-Luterańską Konferencję Liturgiczną. Zaproszenie na spotkanie było otwarte, najliczniej reprezentowany był Śląski Kościół Ewangelicki A.W. w Republice Czeskiej, ale pojawili się także przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej i Luterańskiego Ewangelickiego Kościoła A.W. w Republice Czeskiej. Gościliśmy zarówno biskupów i księży jak i świeckich.

Rekolekcje Liturgiczne to nie tylko głębokie przeżywanie i korzystanie z liturgicznego skarbca luteranizmu, ale także referaty, społeczność posiłku i bratnich rozmów.
W warstwie liturgicznej dominowała Liturgia Godzin. Pierwszy dzień Rekolekcji został zwieńczony Nieszporami. Następny dzień rozpoczęła Jutrznia, następnie po referacie ks. dr. Lucjana Klimszy (ŚKEAW) odbyła się Liturgia Południowa, podczas której wziął udział także administrator Portalu Konfesyjni.pl Tomasz Płaziński. Po niej, a następnie po obiedzie referat wygłosił student teologii Jakub Retmaniak. Po przerwie swój referat wygłosił także ks. Witold Strumpf, II pastor w Karwinie (ŚKEAW). Tego samego dnia mogliśmy także wspólnie uwielbiać Boga w Nieszporach, a parę godzin później podczas Komplety na zakończenie dnia. Sobotę rozpoczęliśmy od Spowiedzi, po której odbyło się Nabożeństwo (z Komunią Świętą). Po referacie ks. Jana Grossa (KEA), Liturgii Południowej i obiedzie zakończyły się Rekolekcje Liturgiczne.

Szczególnie radosne jest duże zainteresowanie Rekolekcjami duchownych Śląskiego Kościoła Ewangelickiego AW. Smuci natomiast bardzo małe zainteresowanie ze strony duchownych i świeckich KEA w Polsce. Pozostaje mieć nadzieję i w ten sposób działać, by jak najwięcej osób z KEA także odważyło się i przyjechało do Jawornika. Dobrym znakiem i zaszczytem była dla nas wizyta administratora „Konfesyjnych” Tomasza Płazińskiego. Portal „Konfesyjny” od samego początku wspiera naszą liturgiczną społeczność, a także bliskie nam idee wysokokościelne i staroluterańskie.

Następne spotkanie Luterańskiej Konferencji Liturgicznej odbędzie się 28-30.10.2012 (Niedziela-Wtorek), tradycyjnie w Wiśle Jaworniku. Tematem przewodnim najbliższej Konferencji ma się stać tematyka urzędu Kościelnego, ordynacji i sukcesji apostolskiej. Wszystkich zainteresowanych wygłoszeniem referatu prosimy o kontakt – jakub@konfesyjni.pl

Jakub Retmaniak

Posted on 17 kwietnia, 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: