7. Konferencja Liturgiczna w Jaworniku

Zakończyła się już 9 Luterańska Konferencja Liturgiczna w Wiśle-Jaworniku. Przez 3 dni wierni 3 luterańskich Kościołów z Polski i Republiki Czeskiej przeżywali społeczność modlitwy, słuchali referatów i dyskutowali na temat wyzwań i problemów współczesnego Kościoła.
Pierwszy dzień 28.10.12 (Niedziela) rozpoczął się od uczestnictwa w instalacji na pastora ks. Rafała Bukowieckiego w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Czeskim Cieszynie. Następnie w Wiśle Jaworniku odbyła się uroczysta kolacja, w której poza gośćmi luteranami, którzy wzięli udział w instalacji pastora gościł także duszpasterz czesko-cieszyńskiej wspólnoty starokatolickiej. Dzień został zakończony modlitwą nocną z okazji pamiątki ap. ap. Szymona i Judy Tadeusza, którą poprowadzili praktykanci: mgr David Pasz i Jakub Retmaniak.
Drugi dzień – 29.10.12. (Poniedziałek) rozpoczął się od Jutrzni, którą poprowadził pastor z Karwinie (Rep. Czeska) ks. Jan Cieślar i praktykanci: mgr David Pasz i Jakub Retmaniak. Następnie wysłuchaliśmy 3 referatów: ks. Jana Cieślara na temat Konkordii Leunberskiej i Jakuba Retmaniaka na temat urzędu diakona w ujęciu luterańskim. W południe praktykanci poprowadzili Modlitwę Południową, a błogosławieństwa udzielił bp Vladislav Volný ze Stonawy (Rep. Czeska). Po obiedzie kontynuowaliśmy nasze wykłady. Wysłuchaliśmy wykładu ks. Jana Grossa na temat sukcesji apostolskiej biskupów luterańskich, a później bp. Vladislava Volnego na temat małżeństwa. Następnie odbyły się Nieszpory poprowadzone przez ks. Jana Cieślara i 3 praktykantów: mgr. Emila Macurę, mgr. Davida Pasza i Jakuba Retmaniaka. Po Nieszporach i kolacji wysłuchaliśmy jeszcze wykładu mgr. Davida Pasza poświęconego roli narodowości w przeżywaniu wiary. Dzień zakończyliśmy Kompletą.
Trzeci i ostatni dzień rozpoczął się od Nabożeństwa Eucharystycznego. Spowiedź poprowadził ks. Jan Cieślar, liturgię wstępną ks. Witold Strumpf (II Pastor w Karwinie, Rep. Czeska), czytanie Starego Testamentu stud. teol. Jakub Retmaniak, a Ewangelie mgr Emil Macura. Następnie kazanie wygłosił bp Vladislav Volný, a modlitwę powszechną ks. Wojciech Zieliński. Liturgii Eucharystycznej przewodniczył ks. Jan Gross a błogosławieństwa końcowego udzielił bp Vladislav Volný. Na organach grał mgr David Pasz. W czasie Liturgii Eucharystycznej modliliśmy się za biskupów naszych Kościołów : Jerzego Samca, Jana Wacławka i Jana Niedobę, biskupa lokalnej diecezji: Pawła Anweilera i obecnych na nabożeństwie biskupów-seniorów Vladislava Volnego i Janusza Jaguckiego. Po nabożeństwie odbyło się śniadanie, a następnie wykład Jakuba Retmaniaka na temat liturgii luterańskiej w rozumieniu Friedricha Heilera. Po wykładzie odbyła się Modlitwa Końcowa, a następnie obiadem zakończyła się kolejna 9 już Konferencja Liturgiczna w Wiśle.
Następna Konferencja Liturgiczna odbędzie się w dniach 2-4.04.2013, także w Jaworniku – jest to tydzień Wielkanocny. W ciągi kilku lat udało nam się wytworzyć braterską atmosferę, szczerej modlitwy i troski o Kościół. Smutne jest natomiast małe zainteresowanie ze strony duchownych i wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Posted on 31 października, 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: